Realitní fórum

Realitní poradna pro prodej, pronájem a nakládání s nemovitostmi

logo

Zapomeňte na zedníky, vytiskněte si vlastní dům

Rady k prodeji a pronájmu realit, problematika osobního a družstevní vlastnictví realit, tržní a komerční nájem bytu, rodinného domu, nájemní domy, pozemku. Byty u majitele a výměny bytů.

Zapomeňte na zedníky, vytiskněte si vlastní dům

Příspěvekod Admin » úte 29. led 2013 15:11:09

SciTech
Petr Matějček | 28.01.2013 © Česká pozice

Futurologové z celého světa mají jasno: 3D tisk je „The Next Big Thing“ – technologie, která změní životy nás všech. První uživatelsky přívětivé tiskárničky v posledních měsících zaplavily komerční trhy a spotřebitelé je vítají s otevřenou náručí. Výrobcům, jako jsou 3D Systems, Stratasys či MakerBot, raketově vzrostly prodeje i ceny akcií a jen stěží se brání nabídkám na převzetí.

Přitom se jedná v první řadě o sázku na budoucnost. Což ostatně názorně demonstrují produkty z tiskáren výše jmenovaných firem: vázička, figurka, prstýnek, kolečko, věšáček – klíč k třetí průmyslové revoluci zatím chybí.

Nový rozměr architektury
Změnit by to co nevidět mohli dánský vizionářský architekt Janjaap Ruijssenaars s italským vynálezcem a stavbařem Enrikem Dinim. Tento tandem se totiž chystá 3D tiskárnou nahradit kompletní stavební průmysl. Již příští rok by gigantická tiskárna společnosti D-Shape, kterou Dini před časem založil, měla vytisknout kompletní dům.
Stavba byla navržena tak, aby připomínala Möbiovu pásku, tedy v podstatě nekonečnou plochu, která má pouze jednu stranu a jednu hranu, a dle autora projektu se podobá spíš komplexním organickým tvarům, které známe z přírody a které by tradiční cestou pravděpodobně ani nebylo možné vyrobit.
Projekt původně vznikl jakou součást mezinárodní architektonicko-urbanistické soutěže Europan. Ruijssenaars však doufá, že by podobné stavby, jejichž cenu odhaduje na čtyři až pět milionů eur, mohly vyrůst po celém světě. Zájem prý již projevila řada muzeí, galerií, ale i soukromých osob.

Jak se tiskne dům?
Tiskárna začne od podlahy v přízemí a buduje strukturu postupně vrstvu po vrstvě až po střechu a komínNejvětší 3D tiskárna na světě se skládá z lehké a snadno transportovatelné hliníkové konstrukce, která se smontuje nad stavebním pozemkem. Po ní se pak ve všech možných směrech hýbe tisková hlava s více než třemi sty tryskami. Architekt pomocí CAD (computer-aided design, neboli počítačem podporovaného projektování) programu navrhne trojrozměrný projekt, který následně importuje do počítačového programu, jenž kontroluje tiskovou hlavu.

Tiskárna začne od podlahy v přízemí a buduje strukturu postupně vrstvu po vrstvě až po střechu a komín. Tisková hlava nanáší jednu pěti- až desetimilimetrovou vrstvu písku na druhou, kterou následně zpevní speciálním neorganický tmelem. Jedna vrstva o rozloze třiceti metrů čtverečních tiskárně zabere bezmála dvě minuty, a jakmile tmel zaschne, podobá se materiál pískovci či mramoru. A je prý dokonce stabilnější než beton.

Enrico Dini začal stavěním pískových hradů, dnes buduje budoucnost:
D-Shape je dle Diniho tímto způsobem schopný vytisknout schody, exteriérové i interiérové dělící stěny včetně prostoru pro zasíťování, konkávní i konvexní plochy, bas-reliéfy, sloupy a pilíře, a dokonce i sochy či rovnou nábytek. Tvůrci odhadují, že systém je oproti tradičním stavbařským metodám až čtyřikrát rychlejší a koncová cena o třicet až padesát procent nižší, a to i přesto, že stavební materiál je o něco dražší než klasický cement. Jenže k výstavbě a ovládání tiskárny domů prý stačí pouze dva vyškolení zaměstnanci.

Další výhodu popsal architekt Ruijssenaars: „Kdybychom něco podobného chtěli vybudovat tradiční cestou, museli bychom nejprve vytvořit dřevěné formy, ty následně naplnit betonem a posléze dřevo sundat. To by bylo nesmírně náročné na čas a energii. Celý dům vytisknout je mnohem snazší a přirozenější.“

Za dvacet, třicet let budou prý obdélníkové domy, jak je dnes známe, minulostí a dočkáme se zatraceně zajímavé architekturyVývoj tímto směrem již v říjnu 2012 v rozhovoru s ČESKOU POZICÍ předpovídal Jeff DeGrange, viceprezident největšího výrobce 3D tiskáren, společnosti Stratasys: „Všichni se teď domníváme, že 3D tiskárny jsou krabice jisté velikosti. Pravda ale je, že lze gigantické přístroje připevnit na speciální jeřábové konstrukce a tisknout tak například betonové domy. Tento druh výstavby se velmi aktivně začal testovat ve Velké Británii a v USA. Za dvacet, třicet let budou obdélníkové domy, jak je dnes známe, minulostí a dočkáme se zatraceně zajímavé architektury, to mi věřte,“ prorokoval DeGrange.

A co zaměstnanost?
Detailně se novými možnostmi 3D tisku zabývá například Univerzita Jižní Karolíny. Tamní centrum CRAFT (Center for Rapid Automated Fabrication Technologies) si pod vedením profesora Behrokha Khoshnevise vytklo za cíl vynalézt technologii, jejímž prostřednictvím by bylo možné vybudovat dům na míru během jediného dne, a zároveň zásadním způsobem zredukovat náklady, dopady na životní prostředí a vlastně vše, co se stavbou takového domu souvisí. I zde vede cesta přes 3D tisk. První výsledky Khoshnevis představil společně s různými typy betonových tiskáren během kalifornské konference TEDx. Dle experta nabízí jím navrhovaný způsob výstavby domů největší architektonickou flexibilitu za nejnižší cenu v nejkratší možné době.

Khoshnevis sice ke konci své přednášky připouští, že budou mít nové technologie zásadní dopad na zaměstnanost ve stavebnictví, zároveň ale prý vznikne řada nových pracovních příležitostí, a ty prý budou mnohem atraktivnější. Podobného názoru je i Jeff DeGrange: „Budeme potřebovat spoustu lidí, kteří umějí zacházet s počítači a high-tech zařízením.“
To, že někteří zedníci přijdou o práci, by nám prý rozhodně nemělo bránit v tom, abychom využili veškerý potenciál, který nová technologie nabízí. „Na přelomu 19. a 20. století se 62 procent Američanů zabývalo zemědělstvím. Dnes je farmářů pouze přibližně 1,5 procenta. A svět se stejně nezhroutil,“ podotýká DeGrange.

Sbohem Číno!
Některá zahraniční média již dnes v souvislosti s 3D tiskem titulkují „Goodbye China“. Společnost Boston Consulting Group odhaduje, že deset až třicet procent zboží, které USA nyní dováží z Asie v sektorech dopravy, počítačů nebo strojírenství, se bude do roku 2020 vyrábět opět v Americe.
Vše co potřebujete, si snadno vyrobíte přesně tam, kde to potřebujeteDle týdeníku The Economist první průmyslová revoluce v Británii ke konci 18. století spojila roztroušené tkalcovské dílny a dala vzniknout mechanizovaným továrnám. Druhou revoluci zahájil v USA Henry Ford před sto lety zavedením pásové výroby a zahájením masové produkce. Obě revoluce přinesly prudký růst bohatství a soustředily lidi do měst.
Třetí revoluce znamená propojení řady pozoruhodných technologií – chytrého softwaru, nových materiálů, šikovnějších robotů, nových výrobních procesů v čele s tiskem trojrozměrných objektů a řadou internetových služeb. „Vše co potřebujete, si snadno vyrobíte přesně tam, kde to potřebujete. Ušetříte tak za transport a skladování. Jakmile soubor nahrajete do tiskárny, můžete se zabývat něčím jiným, není zapotřebí žádný dozor,“ soudí DeGrange.

http://www.ceskapozice.cz/magazin/scite ... m?page=0,1
Uživatelský avatar
Admin
 
Příspěvky: 330
Registrován: čtv 23. dub 2009 8:33:09

Re: Zapomeňte na zedníky, vytiskněte si vlastní dům

Příspěvekod JulesV » úte 16. črc 2013 10:47:38

Tak na takovou budoucnost se těším. :)
JulesV
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte 16. črc 2013 10:39:42


Zpět na Realitní poradnaKdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group • Český překlad – phpBB.cz
Theme created by StylerBB.net
cron