Fígle nepoctivých realitních kanceláří a makléřů

Rady k prodeji a pronájmu realit, problematika osobního a družstevní vlastnictví realit, tržní a komerční nájem bytu, rodinného domu, nájemní domy, pozemku. Byty u majitele a výměny bytů.
R Moderátor
Příspěvky: 21
Registrován: sob 02. kvě 2009 15:52:20
Kontaktovat uživatele:

Fígle nepoctivých realitních kanceláří a makléřů

Příspěvek od R Moderátor » ned 10. kvě 2009 17:20:59

Fígle realitních pirátů

Pokusil jsem se dát dohromady několik fíglů které myslím do této profese nepatří ale přesto se s nimi při prodeji nemovitosti zaručeně potkáte. Chcete li se vyhnout bezesným nocím, doporučuji se pirátským makléřům a společnosti jež zastupují zdaleka vyhnout. Bohužel se tyto triky týkají i renovovaných a zavedených realitních kanceláří. Myslím že nahrazovat nedostatek obchodního ducha nekalým jednáním by mělo být vedením těchto kanceláří potíráno, ale není, zisk za každou cenu je jim bližší. Budu rád pokud zde uvedete další finty které zde nejsou uvedeny.

Fiktivní klient:
Tohle je poněkud stará finta, přesto se vždycky najde nějaký hlupák který ji na Vás klidně použije. Finta spočívá v tom že když nabízíte nemovitost k prodeji, jedno jestli přes realitní kancelář nebo soukromě, tak se Vám ozve neznámý makléř že má pro Vás zaručeného zájemce který by si rád Vaši nemovitost prohlédl. Na nabídku zájemce slyší zpravidla každý prodávající a tak má nesolidní makléř napůl vyhráno. Prodávající s makléřem a jeho zájemcem absolvuje prohlídku načež se zájemce zeptá zda by si mohl pořídit fotografie (např. pro manžela, manželku..atd.) a s tím také většina prodávajících souhlasí. Dost často zájemce sehraje s makléřem divadélko kdy se zájemce naoko o nemovitost vážně zajímá, přičemž navrhne prodávajícímu svou vlastní cenu která je zpravidla citelně nižší.
Po prohlídce se zpravidla fotografie které pořídil klient objeví na internetu v inzerci za cenu zpravidla nižší než požaduje majitel. Tento fígl používají nesolidní makléři především u prodávajících kteří mají k internetu daleko a nemohou tak kontrolovat jak se jejich nemovitost nabízí.

Letáky s poptávkou:
Velmi otřepaný trik který stále dobře funguje a je poměrně jednoduchý. Realitní kancelář se snaží pomocí letáku vylepených v místech kde je velká fluktuace lidí (zastávky, lampy, veřejné prostory) tvářit jako přímí zájemce který tímto letákem poptává koupi nebo pronájem nemovitosti. Tyto letáky zpravidla umožňují si z letáku odtrhnout číslo a máte téměř 99% šanci že se ze zájemce se vyklube realitní makléř, který Vám zpravidla začne cpát své zaručené (fiktivní) klienty. Cílem realitky je obohatit své portfolio nabídek ale co lze čekat od realitní kanceláře za jednání když už od počátku nejedná seriozně. Za tímto trikem se schovávají většinou ti nejdrsnější realitní piráti. Letákům se vyhýbejte obloukem.

Výkup nemovitostí:
V inzerci realitních kanceláří se dost často objevuje přímí výkup nemovitosti za cenu prodávajícího. Tomuhle lákadlu doporučuji odolat. Cenu kterou Vám realitní kancelář nabídne je zpravidla citelně nižší než reálná tržní hodnota Vaši nemovitosti a z pravidla ani ke koupi samotnou rk nedojde. Do podpisu KS Vám opatří jiného zájemce a rozdíl mezi nabídkou rk a přivedeným zájemcem shrábne samotná rk.

Zálohy na kupní cenu:
Realitní kancelář Vám sama ochotně nabídne možnost zálohy na kupní cenu (10-30%) ale podmínky za kterých Vám je tato záloha nabídnuta jsou zpravidla tvrdé a jednoznačně nevýhodné pro prodávajícího. Prodávající tak většinou ztratí kontrolu nad prodejem který v konečném důsledku znamenají nevýhodný prodej nemovitosti prodávajícího.

Skrytá exkluzivita ve zprostředkovatelským smlouvách
Ačkoliv se nabízené zprostředkovatelé smlouvy realitních kanceláří zdají přátelské, můžou v sobě obsahovat skryté omezení, které v důsledku znamenají skrytou exkluzivitu prodeje nemovitosti prodávajícího. Makléři se většinou snaží tlačit na prodávajícího aby smlouvu uzavřel co nejrychleji, ideálně hned na první schůzce prodávajícího s makléřem.

Služby zdarma
Služby zdarma bývají zpravidla nejdražší. Těžko lze uvěřit že by realitní kancelář nabízející služby zdarma by si mohla tuto charitu dovolit. Realitní kanceláře které nabízející své služby zdarma se snaží namluvit prodávajícímu že jsou tak dobré že prodají nemovitost za cenu prodávajícího a realitní kancelář pouze navýší cenu o svou provizi. Je to nesmysl, buď realitní kancelář nemovitost předraží tak že o nemovitost nemá nikdo zájem a nebo zájemce nabídne svoji cenu, zpravidla nižší, a protože má realitní kancelář s prodávajícím smlouvu ze které ji vyplívá odměna tak stejně ve finále kupující provizi zaplatí z peněz kupujícího zájemce.

Krádež nabídek a fotografii
Někteří makléři fungují tak že nabídku prostě někomu ukradnou, tj z internetové inzerce okopírují text a stáhnou fotografie jiného kolegy. Tuto nabídku posléze vesele nabízejí za cenu dle svého uvážení a spekulují s tím že pokud se na inzerci někdo ozve (zpravidla na nižší cenu vedle oficiálních nabídek poctivých kolegů) tak to na prodávajícího prostě zkusí s tím že mu přivedou zájemce a ten stejně svou nabídne svoji nižší cenu. Ve výsledku se prodá nemovitost hůře než za obvyklých podmínek. tj. za nižší cenu. Tato situace se dost často opakuje když prodávajíc podá soukromý inzerát na prodej své nemovitosti (např. na server bezrealitky.cz) a tento inzerát zpravidla zachytí placená služba adol – monitoring soukromé inzerce. Bohužel donutit nepoctivé makléře aby svoji neoprávněnou nabídku stáhli z internetové inzerce je předem prohraný boj a obrátit se přímo na internetový server nepomáhá už vůbec (jde o peníze jak jinak).

oldrich.jonas
Příspěvky: 19
Registrován: pát 29. kvě 2009 11:41:17
Kontaktovat uživatele:

Re: Fígle nepoctivých realitních kanceláří a makléřů

Příspěvek od oldrich.jonas » pát 29. kvě 2009 12:17:52

Admin píše:Na níže uvedeném odkazu jsou podobné zkušenosti:

http://www.sreality.cz/reality/drzost-n ... mezi-a3958

Chtě nechtě... zřejmě budeme muset založit Black List realitních kanceláří (místo kde je uveřejněno nepoctivé jednání).

Typickým příkladem je makléřka P.V. z Relax Reality, neoprávněně užívá fotografie jiných kolegů stažené z webové inzerce, nabízí nemovitost zpravidla bez vědomí majitele, nabízí nemovitosti bez zprostředkovatelské smlouvy, vodí na prohlídky fiktivní klienty kteří si byt nafotí pro své účely ale fotografie používá makléřka ve veřejné inzerci.

Nechceme aby se toto fórum zabývalo těmito negativními aspekty realitního trhu ale zřejmě nebude jiné možnosti jak zabránit tomuto nekalému jednání, které poté vrhá špatné světlo na všechny ostatní realitní subjekty.
A to je právě tím, že makléř i když zrovna sám ze sebe nedělá velkou realitní kancelář a je makléřem nějaké realitní kanceláře, tak v 99 % dělá sám za sebe a není nijak kontrolován a je jedno zda je to "abych se nedotkl" realitní kancelář z horní dolní anebo například makléři nějaké frančízy Re/MAXu.

oldrich.jonas
Příspěvky: 19
Registrován: pát 29. kvě 2009 11:41:17
Kontaktovat uživatele:

Re: Fígle nepoctivých realitních kanceláří a makléřů

Příspěvek od oldrich.jonas » ned 31. kvě 2009 23:47:31

Admin píše:Vnímám to tak že jsou tu dva aspekty, a to zda makléř chce dělat svoji práci poctivě (těch je myslím většina) a zda RK kontroluje své makléře, tj. jde ji o dobrou pověst nebo jen o zisk. Nejvíce realitních pirátů produkují právě ty RK kterým jde jen o zisk a od kterých se tito piráti učí ty stále stejné a nechutné obchodní triky které poctivým makléřům kazí pověst.
Bohužel má zkušenost je poněkud odlišná, spousta makléřů pokud nedělá nějakou levou na klienty tak zase dělá levou na realitní kancelář pro kterou dělá. A pak zůstávají ostatní, kteří dělají co mají a jak nejlépe dovedou. I když zlepšovat je stále co. A skutečně asi záleží do jaké hloubky realitní kancelář kontroluje makléře. A pokud můžu taktéž zalovit ve svých zkušenostech, tak peníze jsou u většiny z makléřů "a to nejen realitních" až na prvním místě. Důsledkem toho je například mnohdy nemožná spolupráce při realizaci odchodu kde by se měli nějak dělit a mnoho dalších komplikací.

messi

Re: Fígle nepoctivých realitních kanceláří a makléřů

Příspěvek od messi » pon 08. čer 2009 14:38:54

No přidám se do diskuze,

jsme v jedné malé realitní kanceláři a abych pravdu řekl, využívámé letákový systém (koupím byt...).Vím ,že nejde o úplně fér záležitost, ale v oblasti dnešních realit se musí člověk trochu poprat. Samozřejmě, pokud nám někdo zavolá, řeknu že jsem realitní nacelář a už je jen na člověku jak bude spolupracovat a zda - li má zájem. Nenabízím žádnou exkluzivitu, žádné smlouvy ze začátku, jen proto,aby klient viděl jak pracuju. Pak už to záleží na něm. Opakuji, že jsem si vědom, že létakovy systém není tak úplně fér, ale při černých praktikách dalších realitek se musí člověk trochu prodrat a jak říkám, dát lidem na výběr.

Návštěvník

Re: Fígle nepoctivých realitních kanceláří a makléřů

Příspěvek od Návštěvník » pon 31. srp 2009 9:10:51

Musim se ohradit proti nekterym shora uvedenym bodum.

S nekterymi naprosto souhlasim, ale 2 se mi zdaji byt vporadku. Rad bych aby mi nekdo vysvetlil, co presne je na takovemto konani nepoctive.

Výkup nemovitostí:
V inzerci realitních kanceláří se dost často objevuje přímí výkup nemovitosti za cenu prodávajícího. Tomuhle lákadlu doporučuji odolat. Cenu kterou Vám realitní kancelář nabídne je zpravidla citelně nižší než reálná tržní hodnota Vaši nemovitosti a z pravidla ani ke koupi samotnou rk nedojde. Do podpisu KS Vám opatří jiného zájemce a rozdíl mezi nabídkou rk a přivedeným zájemcem shrábne samotná rk.
= Jestlize RK vykoupi nemovitost je jasne ze tak cini za ucelem dalsiho prodeje a tedy i zisku. Vzdy kdyz nas klient oslovi s nabidkou vykupu jeho nemovitosti, logicky dostane mene nez je realna trzni hodnota nemovitosti. Avsak vzdy dopredu vi vsechny podminky. Muze se na prvni pohled zdat, ze se jedna o nevyhodny obchod pro zajemce, ale na druhou stranu nekteri zajemci potrebuji fin. hotovost (z jakyhkoliv duvodu) ihned a navic pokud RK v vykupu pristouppi, prebira za klienta veskera rizika. Myslim, ze tato praktika neni nijak spatna, pokud je s klientem jednano narovinu a zna dopredu vsechny podminky.


Zálohy na kupní cenu:
Realitní kancelář Vám sama ochotně nabídne možnost zálohy na kupní cenu (10-30%) ale podmínky za kterých Vám je tato záloha nabídnuta jsou zpravidla tvrdé a jednoznačně nevýhodné pro prodávajícího. Prodávající tak většinou ztratí kontrolu nad prodejem který v konečném důsledku znamenají nevýhodný prodej nemovitosti prodávajícího.
= i zde bych polemizoval. Pokud klient zna dopredu podminky "pujcky" a souhlasi s nimi. Pokud se klient ocitne v situaci, kdy mu napriklad hrozi nucena drazba nemovitosti, urcite je pro nej nekdy vyhodnejsi se domluvit na "pujcce", ktera ac neni zadarmo, mu ve finale muze pomoci ziskat z prodeje sve nemovitosti alespon nejaky zisk oproti drazbe, kde je kolikrat nemovitost prodana za velmi podezrelych okolnosti a za neodpovidajici cenu. To, ze si za "pujcku" zapocita RK odmenu je take v poradku - kdyz si RK bude chctit sama pujcit penize, jiste ji je nikdo nepujci ZDARMA!

Návštěvník

Re: Fígle nepoctivých realitních kanceláří a makléřů

Příspěvek od Návštěvník » stř 03. úno 2010 13:37:32

messi píše:No přidám se do diskuze,

jsme v jedné malé realitní kanceláři a abych pravdu řekl, využívámé letákový systém (koupím byt...).Vím ,že nejde o úplně fér záležitost, ale v oblasti dnešních realit se musí člověk trochu poprat. Samozřejmě, pokud nám někdo zavolá, řeknu že jsem realitní nacelář a už je jen na člověku jak bude spolupracovat a zda - li má zájem. Nenabízím žádnou exkluzivitu, žádné smlouvy ze začátku, jen proto,aby klient viděl jak pracuju. Pak už to záleží na něm. Opakuji, že jsem si vědom, že létakovy systém není tak úplně fér, ale při černých praktikách dalších realitek se musí člověk trochu prodrat a jak říkám, dát lidem na výběr.

A jak si člověk asi musí připadat, když se na podobný leták ozve v domění, že se jedná o konkrétního zájemce a ejhle.... zase realitka....
Pro důkaz seriózního jednání přitom stačí maličkost... uvést na leták jméno RK a nemyslete si, že se Vám nikdo neozve. Ozve se právě ten koncový zájemce, kterého hledáte. Ten který má zájem nabídnout byt RK zajímající se o danou lokalitu, nebo jen jejímu konkrétnímu zájemci.
Sám tuto techniku používám a s pozitivním výsledkem.

náhodný kolemjdoucí

Re: Fígle nepoctivých realitních kanceláří a makléřů

Příspěvek od náhodný kolemjdoucí » stř 10. úno 2010 20:19:57

Popravdě řečeno, na letácích nevydím nic špatného - primárně jde o informaci, že je hledán byt ke koupi - ovšem v tom je taky podle mne zakopaný pes férovosti, nebo neférovosti. Pokud mám klienta, pro kterého cíleně vyhledávám v konkrétní lokalitě, tak klidně udělám leták "koupím byt" a nemám nijak černé svědomí - samozřejmě, pokud se někdo ozve, tak taky rovnou musím říct, že jsem makléř a hledám konkrétní možnost koupě pro konkrétního klienta. Nefrérovost je podle mne v těch letácích, kde se sice píše "koupím byt", ale ve skutečnosti hledá realitka byt, který by chtěla teprve pak prodávat a zatím ještě ani netuší kdy a komu. Jako nejhorší vnímám vykradače inzerátů, protože kazí ceny nemovitostí obecně, ale hlavně narušují prodej těm poctivým a poškozují i samotné majitele - vzhledem k tomu, že podstata práce realitního makléře by měla být hájení zájmů prodávajícího a v podstatě i kupujícího současně, pak je neoprávněná inzerce naprosto v rozporu s tímto smyslem. Mnohdy tyto podrazy pomohou k tomu, že se nemovitost stane nedůvěryhodnou a nezbyde, než prodej odložit. Jako naprosto totální kolaps morálky a slušnosti pak vnímám takovou inzerci, která potenciální zájemce naláká, ale když přijdou na prohlídku, nestačí se divit, jak to v reálu vypadá. To považuji už za absolutní vrchol. Vůbec bych se nezlobil, pokud by takový šikovný Black List na webu byl k nahlédnutí, protože díky těmto praktikám spousta majitelů již předem vnímá realitní makléře plošně jako bandu příživníků ... a realitní kancelář/nekancelář "bezrealitky" to může hezky prezentovat a podporovat a podsouvat, takže si poctivý makléř, který kolem klientů opravdu běhá (a že to je docela hodně lítání) a sjednává nějaký soulad mezi oběma stranami, nakonec může připadat jako blbec

robert.kvita
Příspěvky: 19
Registrován: pát 12. úno 2010 12:00:55
Kontaktovat uživatele:

Re: Fígle nepoctivých realitních kanceláří a makléřů

Příspěvek od robert.kvita » úte 09. bře 2010 23:13:13

Jako naprosté znehodnocování práce makléře i poškozování klientů považuji od některých zaměstnavatelů odměnu "za náběr" nebo "za smlouvu" , tak přímo vychovávají "pseudomakléře, který klientovi slíbí prodat nemovitost za dvojnásobek tržní ceny a má v podstatě vystaráno.
Ale chápu i toho zaměstnance - jen využívá této možnosti a dobře plní špatně zadaný úkol.
Jen nechápu naivitu zaměstnavatele že platí za znevažování svého jména... Asi mu nedochází, že zlatokopectví v Česku již nemá budoucnost

A co mě těš? Že nemáme problém vybrat si ze zkušených makléřů vychovaných velkými společnostmi, kteří chtějí pro nás (i pro sebe) pracovat.

lada
Příspěvky: 28
Registrován: pát 05. bře 2010 8:37:49
Kontaktovat uživatele:

Re: Fígle nepoctivých realitních kanceláří a makléřů

Příspěvek od lada » pát 12. bře 2010 10:23:59

Máte pravdu, že "poctivým RK" záleží na dobrém jménu jejich firmy, ale fakt je, jak už jsem psal, že ve finále krom lidí, kteří spekulativně nakupují a prodávají nemovitosti, jde o lidi, kteří poprvé vstupují do procesu prodeje a většinou nemají nejmenší potuchy o průběhu a obracejí se na RK, jako na specialisty, kteří je uchrání od všech nástrah.
Teprve v případě rozhodnutí prodeje hledají dostupné informace o pro ně nejvýhodnějším zprostředkovateli.
Všichni znáte jedno nejpropíranější jméno jisté RK, která neprodává, ale čeká, až ze zoufalství prodáte sami nebo prostřednictvím jiné RK, aby zinkasovala ve smlouvě dohodnutou provizi, jakmile dojde ke změně vlastníka v Katastru nemovitostí. Dokonce neplatí ani dohodnuté provize svým makléřům atd....
Světe zboř se, neustále narážím na jejich plachty - Tutu nemovitost prodává ..... a velkoplošné bilboardy o jedné z nejlepších RK v ČR.
Nepomáhá ani internet ani články v tisku nebo pořady TV.
ČÍST SMLOUVY - dává nám dost práce přesvědčit některé klienty, aby četli smlouvy - "Já Vám věřím... Vy jste z oboru....Stejně tomu nerozumím i když si to přečtu...atd"
Je pravda, že teprve když k nám přijdou ze smlouvou a vysvětlíme jim bod po dobu, co vlastně podepsali a proč jsou tam (od některé RK) uvedeny "pro klienta, který nezná právní formulky" nic neříkající pasáže.. Teprve zůstávají stát - "No, to nám neřekli. To bych nikdy nepodepsal, kdybych věděl.. Já jsem se ptal, proč to tam je a oni říkali, že je to v každé smlouvě - je to běžné..."

A do třetice - konkurenční boj na trhu je zdravý a nutný, o tom není pochyb. Že, pokud není uzavřena exklizivita, se RK na inzerci "podlézají" tím, že si snižují svoji provizi - budiž. My se třeba dostihů na internetu neúčastníme, protože pokud nemovitost nabízí pět a více RK s rozpětím ceny i 100tis. Kč - je pro mne nabídka absolutně nedůvěryhodná a nedůvěryhodný je pro mne i prodejce.
Ale co řeknete tomu, že například prodejce požaduje cenu 500tis.Kč a RK ji inzeruje za 490tis.Kč + provize RK?
Na dotaz Vám prodejce odpoví, že RK garantuje prodejci cenu, protože si svoji provizi o těch 10tis.Kč následně sníží....
Já nevím, domnívám se, že jde už o podvod. Chtěl bych vidět, jak transakci RK uvede do Kupní smlouvy a účetnictví...

vlk
Příspěvky: 2
Registrován: ned 26. zář 2010 13:41:51
Kontaktovat uživatele:

Re: Fígle nepoctivých realitních kanceláří a makléřů

Příspěvek od vlk » ned 26. zář 2010 13:48:25

Samá gramatická chyba, čárky téměř nepoužívá, zamyslel bych se sám nad sebou!!!!!!!!!!!

Odpovědět