Realitka a provize

Rady k prodeji a pronájmu realit, problematika osobního a družstevní vlastnictví realit, tržní a komerční nájem bytu, rodinného domu, nájemní domy, pozemku. Byty u majitele a výměny bytů.
ceres
Kontaktovat uživatele:

Re: Realitka a provize

Příspěvek od ceres » stř 24. bře 2010 18:42:55

Brnak:
dle logiky, kterou jste naznacil pak ty penize stejne nehradi ani pronajimatel, ale ČNB, protoze ona je tiskne a pousti do obehu... ;)

A k tomu DPH: provize je poplatek za zprostredkovani (neplette ji s obchodni marzi) a VZDY by se tedy mela odvijet od castky za zprostredkovavanou transakci. Zadne poplatky navic. Je to bezna obchodni praxe ve vetsine oboru, kde se objevuji zprostredkovatele. Nevim proc by tomu v realitach melo byt jinak.

Marek:
Kdyz to tak rekne, pak prosim, at jde jinam. Ja s nim za techto podminek nemam zajem spolupracovat. Nabizim mu totiz urcity servis, sluzby a sve znalosti z oboru. Tedy jsem jeho zastupce a pak i takto jednam se zajemci. Snazim se podminky najmu vyjednat co nejvyhodnejsi pro sveho klienta. A kdyz tento klient za me sluzby nechce platit, pak prosim. Na trhu jsou stovky realitek, ktere mu to pronajmou "zadarmo". Jenze kdyz se nedej boze objevi problemy, pak si tyto RK nad tim umyji ruce a delaji, ze to neni jejich problem. A vlastne maji pravdu! Majitel prece nechtel platit za jejich sluzby, tak proc by ty RK mely provozovat charitu. Oni uz "zadarmo" sehnali najemce, zbytek uz neni jejich vec...
No a PAK uz ten ponauceny klient prijde ke me a VUBEC nebude mit problem mi tu provizi uhradit. Uz vi, ze si timto kupuje urcite sluzby. A vi, ze mu pomuzu i rok po pronajmu (napriklad prodlouzeni smlouvy apod.).

vase-reality
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vase-reality » stř 24. bře 2010 23:09:46

ceres píše: Kdyz to tak rekne, pak prosim, at jde jinam. Ja s nim za techto podminek nemam zajem spolupracovat. Nabizim mu totiz urcity servis, sluzby a sve znalosti z oboru. Tedy jsem jeho zastupce a pak i takto jednam se zajemci. Snazim se podminky najmu vyjednat co nejvyhodnejsi pro sveho klienta. A kdyz tento klient za me sluzby nechce platit, pak prosim. Na trhu jsou stovky realitek, ktere mu to pronajmou "zadarmo". Jenze kdyz se nedej boze objevi problemy, pak si tyto RK nad tim umyji ruce a delaji, ze to neni jejich problem. A vlastne maji pravdu! Majitel prece nechtel platit za jejich sluzby, tak proc by ty RK mely provozovat charitu. Oni uz "zadarmo" sehnali najemce, zbytek uz neni jejich vec...
No a PAK uz ten ponauceny klient prijde ke me a VUBEC nebude mit problem mi tu provizi uhradit. Uz vi, ze si timto kupuje urcite sluzby. A vi, ze mu pomuzu i rok po pronajmu (napriklad prodlouzeni smlouvy apod.).
Zní to hezky, ale většinou nepřijde. Zařadí se mezi množinu nadávajících na zlodějské realitky a už ho pravděpodobně nepřesvědčíte, aby s nějakou RK měl něco do činění. Zvlášť, je-li to starší člověk.

ATLANTIS - reality
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ATLANTIS - reality » čtv 25. bře 2010 11:34:52

vase-reality píše:
ceres píše:...
Zní to hezky, ale většinou nepřijde. Zařadí se mezi množinu nadávajících na zlodějské realitky a už ho pravděpodobně nepřesvědčíte, aby s nějakou RK měl něco do činění. Zvlášť, je-li to starší člověk.
Admin píše:Já svým klientům garantuji že pokud nájemce nevydrží alespoň 6měsíců - dalšího zájemce zprostředkuji zdarma. Pokud přestane fungovat (platit) jsem první kdo zvoní na zvonek pronajatého bytu a snaží se o nápravu!
Mam vysokou úspěšnost s výběrem vhodných nájemců a dlouhodobé klienty, kteří se obracejí s žádostí o zprostředkování zájemce jen na mě. Některé byty jsem pronajal (sehnal zájemce)za svoji kariéru makléře už asi 5x!

TO JE TA KVALITA SLUŽEB ZA KTEROU SI NECHÁM PLATIT! Zkušenosti nejsou zadarmo!
Naopak!Takoví náhodní klienti se pak stávají mými stálými a spokojenými a vracejí s tím, že po druhé už svojí nabídku dají jen mě. I třeba proto, že po roce jim zdarma prodloužím smlouvu dodatkem, že jim ručím za nájemce: uteče do třech měsíců = nový zdarma, uteče do půl roku = nový za půl provize, problémy v době nájemního vztahu = okamžitě je řešíme i my (ne jen majitel), rady a porady kdykoliv a zdarma, pracuji pro ně i o víkendu atd ...

vase-reality
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vase-reality » čtv 25. bře 2010 12:07:22

Ale tohle všechno je samozřejmostí i u nás. I když provizi v Brně prostě platí nájemce, ne pronajímatel. Za 10 let našeho působení jsme některé byty pronajali také již mnohokrát a klienti nás dál doporučují svým známým. Jen nejsem takový optimista, abych si myslela, že člověk, hrubě nespokojený s prací nějaké pofiderní realitky, poběží nabízet svůj byt další realitce. Byť by byla sebelepší.

bertik8
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od bertik8 » sob 18. srp 2012 12:46:58

Mám k vám dotaz na praxi RK v Praze.
Zde na fóru se asi pohybují hlavně realitky z Brna, ale možná se tu najde i někdo z Prahy.

Minulý týden jsem si zadal poptávku pronájmu bytu v Praze na serverech Bezrealitky.cz a Byty.cz a nestačím se divit! U inzerátu jsem zveřejnil svůj e-mail a telefon. Ozvalo se mi už osm pražských RK, což mi nevadí, ale překvapila mne jednotná praxe v Praze - požadují od nájemce provizi ve výši jednoho nájmu + DPH.

1) Mám za to, že DPH má být započítáno v ceně služby/zboží a zákazníkovi se uvádí konečná cena. Pro realitní sektor toto neplatí, má zákonnou výjimku?

2) Obecně si myslím, že provizi RK by měl platit pronajímatel. (A provizi si pak rozpustí do nájemného.)
Praxe, kdy provizi RK platí nájemník je nežádoucí z důvodu, že křiví ceny nájmů na trhu, protože v nájemném má být započítána provize RK, odměna právníkovi, daň z nemovitosti, fond oprav a jiné náklady pronajímatele. Myslím si, že RK by měly plnit i edukativní úlohu a toto pronajímatelům-laikům vysvětlovat.

3) Pokud jsem zadavatel inzerátu já-nájemník, pak má smysl např. uvažovat o tom, aby půlku provize zaplatil pronajímatel a půlku provize nájemce, ale RK by pak měla vystupovat jako nezávislý prostředník mezi oběma stranami. Což tak bohužel není. Realitka je smluvním zástupcem majitele bytu, ale odměnu za toto zastupování inkasuje od nájemníka. To je dobrý kšeft, ne?

Vždyť pronajímatel je v roli podnikatele, který nabízí službu (svůj byt) a nájemník je platícím zákazníkem, který majiteli bytu přináší zisk. Současná česká praxe, kdy náklady na nalezení zákazníka zaplatí sám zákazník, mi přijde krajně nemorální. Vám ne?

Odpovědět