Možnosti vypořádání osminového vlastníka nemovitosti

Rady k prodeji a pronájmu realit, problematika osobního a družstevní vlastnictví realit, tržní a komerční nájem bytu, rodinného domu, nájemní domy, pozemku. Byty u majitele a výměny bytů.
Odpovědět
Alanos
Příspěvky: 1
Registrován: pon 20. srp 2018 18:40:03
Kontaktovat uživatele:

Možnosti vypořádání osminového vlastníka nemovitosti

Příspěvek od Alanos » čtv 30. srp 2018 11:22:19

Dobrý den, mám následujících pár dotazů.
Získal jsem dědictvím osminový podíl na nemovitosti, kterou z 3/4 vlastní můj strýc. Další osminu má sestra. Jedná se o vilu ve velmi lukrativní čtvrťi Prahy. Dle odhadce za 23 - 25 mil. Z toho vyplývá, že i když se jedná o tak malý podíl, může se jednat v reálu o několik milionů. Bohužel strýc se k vypořádání nemá, i když by vilu chtěl v plném vlastnictví, prý nemá momentálně finance na vypořádání (i když jen co já vím, jsou s manželkou majiteli dalších dvou nemovitostí :).

Jaké mám možnosti zíkat částku za můj podíl nemovitosti? Buď finanční, případně dočasně alespoň uvolnění prostor v nemovitosti. Nějaké splátky nebo nebo řešení soudní cestou? Jaká mám v tomto případě práva já?

Jaké má práva a povinnosti vůči mě strýc? Od tohoto roku prý se nějak zvýšila práva většinového vlastníka???

Je možné a hlavně reálné nabízet mojí osminu k prodeji?

Je vůbec dosažitelné, že někdy z toho něco získám, pokud to bude strýc dlouhodobě blokovat?

Dekuji za rady
Alan B

jeliman
Příspěvky: 10
Registrován: čtv 13. zář 2018 11:25:58
Kontaktovat uživatele:

Re: Možnosti vypořádání osminového vlastníka nemovitosti

Příspěvek od jeliman » pát 01. úno 2019 7:43:18

Podle mě máte vůči sobě předkupní právo:

dle § 2143 občanského zákoníku „povinnost nabídnout věc předkupníkovi ke koupi dospěje uzavřením smlouvy s koupěchtivým“.

Pokud tedy chce někdo z Vás prodat svůj podíl někomu třetímu, uzavře s ním kupní, nebo předkupní smlouvu a o této skutečnosti informuje osoby s předkupním právem výzvou, kde budou obsaženy podmínky prodeje. Osoba s předkupním právem (např. Váš strýc a sestra) pak mají 3 měsíce na zaplacení kupní ceny. Pokud tak neučiní, jejich právo zaniká ( § 2148).

Odpovědět