Realitní fórum

Realitní poradna pro prodej, pronájem a nakládání s nemovitostmi

logo

Jak ochránit majitele před podvodnými převody

Rady k prodeji a pronájmu realit, problematika osobního a družstevní vlastnictví realit, tržní a komerční nájem bytu, rodinného domu, nájemní domy, pozemku. Byty u majitele a výměny bytů.

Jak ochránit majitele před podvodnými převody

Příspěvekod Admin » čtv 11. dub 2013 11:26:52

Poslanci přemítají, zda a jak více ochránit vlastníky nemovitostí před podvodnými převody nebo vklady v katastru. Například Michal Doktor navrhl věc řešit unikátním kódem, který by znal jen majitel reality.

Dnes - Právo - ČTK
Podvodník, ač by třeba odcizil nebo padělal dokumenty, by neměl šanci se k němu dostat, řekl Doktor na jednání sněmovního ústavně-právního výboru o návrhu nového katastrálního zákona. Jiný způsob obrany předložil předseda poslanců ODS Marek Benda. Rozhodnutí katastru by se doručovala všem účastníkům řízení, nejen zmocněnci. Šéf sdružení majitelů nemovitostí Tomislav Šimeček zase žádal o to, aby katastr informoval vlastníka už v okamžiku zahájení řízení, a to například i v případech uvalení exekuce na nemovitost nebo jejího zápisu jako zástavy za úvěr. Informace by mohla být i prostřednictvím elektronické pošty nebo krátké textové zprávy.

Výbor projednávání katastrální předlohy nakonec přerušil. Poslanci k ní nyní budou moci podávat pozměňovací návrhy, výbor se nad nimi sejde začátkem května. Schválení zákona s některými změnami už Sněmovně doporučil zemědělský výbor. Například stavby, které nejsou spojeny s pozemkem, by se podle doporučení výboru mohly zapisovat do katastru samostatnou poznámkou.

Zákon má mimo jiné přinést větší spolehlivost zápisů do katastru a zavádí zpoplatnění některých úkonů. Návrhy, které by směřovaly k tomu, aby zápisy do katastru byly bezpečnější a bránily podvodům s nemovitostmi, hlavně k jejich nekalému přepisování na jiného vlastníka, zemědělský výbor nepodpořil. Poslanci by návrhy měli předkládat v přesnější podobě až ve druhém čtení na plénu. Vládní návrh nemění základní správní poplatek 1000 korun za zápis do katastru. Zavádí ale poplatek například za výmaz zástavního práva, který dosud zpoplatněn není. Těchto výmazů je nyní zhruba 200.000 ročně.

Nově se má podle vládního návrhu do katastru zapisovat také právo stavby, které umožňuje postavit stavbu na cizím pozemku, a nepovinně také nájem nemovitostí a pacht zemědělských pozemků v návaznosti na nový občanský zákoník. Všechny zápisy práv se mají provádět stejným postupem s možností přezkoumání soudem. Katastr má nově pro účely státu a realitního trhu evidovat také údaje o cenách nemovitostí. Zpřísnit se má rovněž přezkum listin dokládajících právní vztah k nemovitostem.

Autor: Redakce Sreality

Zdroj: ČTK

http://www.sreality.cz/clanek/jak-ochra ... evody/7069
Uživatelský avatar
Admin
 
Příspěvky: 330
Registrován: čtv 23. dub 2009 8:33:09

Sdíle téma na sociálních sítích a zajisti si tak odpověď!

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on Digg Digg Share on MySpace MySpace Share on Delicious Delicious Share on Google+ Google+

Zpět na Realitní poradnaKdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group • Český překlad – phpBB.cz
Theme created by StylerBB.net
cron