Realitní fórum

Realitní poradna pro prodej, pronájem a nakládání s nemovitostmi

logo

Darování v. dědictví: jak výhodněji přenechat nemovitost

Rady k prodeji a pronájmu realit, problematika osobního a družstevní vlastnictví realit, tržní a komerční nájem bytu, rodinného domu, nájemní domy, pozemku. Byty u majitele a výměny bytů.

Darování v. dědictví: jak výhodněji přenechat nemovitost

Příspěvekod Admin » stř 06. bře 2013 17:45:06

Hlavní strana > Byznys > Osobní finance
Jak rozdělit majetek
Darování v. dědictví: jak výhodněji přenechat nemovitost
Darování nemovitosti vyjde něco přes tisícovku, dědictví i na desetitisíce.

04.03.2013 07:01

Chalupa synovi, domek dceři. Přemýšlíte, jak rozdělit dědictví? Výhodnější může být, když to vyřešíte ještě za svého života. Darování nemovitosti vyjde něco přes tisícovku, dědictví i na desetitisíce. Tedy pokud jde o děti. Ale nezapomeňte si jistit záda: aby s vámi holobrádci pěkně nevyběhli.

Po nás potopa... Leckdo si může říct, že na tom, co se bude dít po jeho smrti, už mu vlastně nesejde - ať se pak děti činí, jak umějí, a z dědictví každý urve, co dovede. Pokud vám ale blaho dětí leží opravdu na srdci, možná vás napadá, že byste ve všem měli udělat jasno, dokud ještě držíte věci pevně ve svých rukou. O tom, jak na poslední vůli, už jste na Peníze.cz četli.

Dnes si záběr trochu zúžíme a otázku položíme konkrétněji: je výhodnější nemovitost darovat, nebo odkázat? Pokud příbuzným nemovitost darujete ještě za svého života, můžete jim ušetřit dost peněz za dědické řízení. Zato přátelům a známým se naopak vyplatí nemovitost odkázat až v dědictví. Na dalších řádcích si ukážeme proč.

Děti a další příbuzní

Pokud jde o daně - v tomto kontextu máme na mysli přirozeně daň dědickou a daň darovací - nemusejí si vaši blízcí příbuzní dělat žádné starosti. Děti, vnuci, rodiče, prarodiče, manželé, sourozenci, synovci, neteře, tety, strýcové, snachy, zeťové, tchyně a tcháni jsou totiž od obou jmenovaných daní osvobozeni. Jenže u daní náklady nekončí - a to zejména v případě dědictví. Pokud jim majetek odkážete, nevyhnou se poplatku za notáře - a ten se může šplhat pěkně vysoko. Jeho výše záleží na hodnotě dědictví. Pokud tedy kupříkladu váš syn podědí rodinný domek v hodnotě tří milionů, notáři zaplatí přes dvacet tisíc. Když zdědí chatu za půl milionu, nechá u notáře necelých sedm tisíc. Taky bude muset zaplatit za odhad nemovitosti - což dá dalších pár tisíc navíc.

Bez notáře se vypořádání dědictví neobejde. Jeho odměnu vám spočte kalkulačka na Peníze.cz

Bez notáře se zkrátka žádné dědické řízení neobejde. Výše jeho odměny je určena vyhláškou ministerstva spravedlnosti a dosahuje minimálně šesti set korun. Pokud vás zajímá, jak velkou část vašeho dědictví spolkne odměna notáře, využijte naši kalkulačku.

Když ale příbuzným ještě za života dům darujete, vyjde je to na něco přes tisíc korun. Daň bude nulová, přepsání majitele v katastru nemovitostí přijde na tisícovku a k tomu už jen třicet korun za ověření každého podpisu na darovací smlouvě. Čistě na vás pak už záleží, zda si darovací smlouvu vypracujete sami, nebo požádáte o pomoc právníka. Základní náležitosti, které nesmějí v žádné platné darovací smlouvě scházet, najdete v boxu vlevo.

Pokračování článku, který vznikl ve spolupráci s www.penize.cz a jehož autorem je Petra Dlouhá, čtěte ZDE
http://www.tyden.cz/rubriky/byznys/osob ... 62831.html
Uživatelský avatar
Admin
 
Příspěvky: 330
Registrován: čtv 23. dub 2009 8:33:09

Sdíle téma na sociálních sítích a zajisti si tak odpověď!

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on Digg Digg Share on MySpace MySpace Share on Delicious Delicious Share on Google+ Google+

Zpět na Realitní poradnaKdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group • Český překlad – phpBB.cz
Theme created by StylerBB.net
cron