Realitní fórum

Realitní poradna pro prodej, pronájem a nakládání s nemovitostmi

logo

O byt lze přijít i kvůli nezaplacené složence na 968 korun

Exekuční úřady,vymáhání dluhů, pohledávky, dražba majetku, exekuční řízení, náklady na exekuci, nařízení exekuce, pravomoci exekutorů.Hypotéky, stavební spoření, úvěry, nebankovní produkty, pojištění, odhady a posudky
Pravidla fóra
EXEKUCE DLUHY NEŘEŠÍ, JEN GENERUJE DALŠÍ!

O byt lze přijít i kvůli nezaplacené složence na 968 korun

Příspěvekod Admin » úte 20. lis 2012 15:29:38

O byt, dům či vlastnický podíl lze nakonec přijít i kvůli dluhu ve výši pár set či tisíc korun. Jeden příklad za všechny: klatovský exekutor Dalimil Mika na prosinec vyhlásil dražbu bytu 3+1 v Janově u Litvínova, s balkónem a novými okny, jak dodává v dražební vyhlášce, kde bydlí Václav D. Důvod: podle mosteckého soudu dluží 968 korun.

Původní dluh 968 korun z nezaplacené složenky, plus několik tisíc navrch jako příslušenství (příjem advokáta) si nyní exekuční dražbou bytu nárokuje společnost Tessile ditta services. Ta je známá tím, že za pakatel skupuje drobné pohledávky a vydělává na nákladech řízení, které jí přiznaly soudy. Jednou z těchto pohledávek je právě i 968 korun, které Václav D. nezaplatil.

Není ani podstatné, komu původně dlužil, protože držitelem pohledávky jsou nyní Tessile ditta services, kterým nejde ani tak o tento dluh, jako právě o příslušenství navíc. Cenu bytu exekutor stanovil na 147 tisíc korun. Z toho se vše pohodlně zaplatí.

Václav D. zjevně udělal chybu, že předtím ignoroval platební rozkaz od soudu na návrh Tessile ditta services, nepodal tedy proti němu ve lhůtě 15 dnů odpor, nebo nezaplatil i těch pár tisíc. Nyní pokud neuhradí částku plus ještě další náklady exekutora spojené s vyhlášením dražby, tak skutečně kvůli 968 korunám přijde o byt.
Dluh: 5025 Kč, dražba: 3 750 000 Kč

Takových vyhlášek visí na stránkách a nástěnkách exekutorů desítky. Dražební vyhláška vydaná brněnskou exekutorkou Alenou Blažkovou proti Karlovi F.: Dluh: 5025 korun. Cena dražené poloviny rodinného domu: 3 750 000 korun.

Brněnská exekutorka vyhlásila v první polovině listopadu elektronickou dražbu i na chomutovský byt Václava Z., který vlastní s manželkou. Důvod: 35tisícový dluh vůči výrobci piva plus 13 tisíc za předchozí náklady řízení. Cena nemovitosti: minimálně 400 tisíc korun.

Nebo další případ − litoměřický exekutor Ondřej Mareš vyhlásil na leden opakovanou dražbu na čtvrtinový vlastnický podíl domku nízké tržní hodnoty, nicméně pro dluh 950 korun.

Jak vyplývá z údajů v dražební vyhlášce, po šedesátileté Ireně V., která musí být zastupována opatrovníkem, je nárokuje Česká televize. V domku je trvale hlášena. Čtvrtinový podíl na nemovitosti v zapadlé mostecké vísce je ale neprodejný, a tak je nabízen za pouhých 22 500 korun.
Dražba by měla být až konečným řešením

O nemovitost skutečně můžete přijít, přestože dluh do deseti tisíc korun zákon označuje jako bagatelní. Taková je realita. „Není-li k dispozici žádný šetrnější způsob vedení exekuce, který by zajistil splnění povinnosti dlužníka, lze i pro bagatelní pohledávku postihnout nemovitost,“ potvrdila Právu mluvčí ministerstva spravedlnosti Petra Hrubá.

Exekutor ale musí být podle ní schopen doložit, že vyčerpal všechny ostatní možnosti, třeba srážky ze mzdy. Dražba nemovitosti by měla být až konečným řešením. To se posuzuje, podá-li dlužník k soudu „návrh na částečné zastavení exekučního řízení“ pro nepřiměřenost.

„Exekutor je povinen zvolit takový způsob exekuce, který není nevhodný vzhledem k nepoměru výše závazků povinného a ceny předmětu,“ připomněla Hrubá.
Exekutoři: pro pár korun byty nedražíme

„Lidé narážejí na dražební vyhlášky, v nichž je kvůli dvěma tisícům dražena nemovitost. K dluhu jsou ale přihlášeny i další pohledávky ve vyšších řádech. Na dražební vyhlášce se ovšem tento údaj neuvádí,“ sdělila Právu mluvčí Exekutorské komory Petra Báčová.

„Téměř bych vyloučil, že by jakýkoliv exekutor dražil byt kvůli dvěma tisícům,“ tvrdí prezident Exekutorské komory Jiří Prošek.

Někteří dlužníci podle Hrubé z ministerstva spravedlnosti dluhy uhradí teprve až pod tlakem blížící se dražby nemovitosti, o „které se domnívali, že ji z důvodu nepřiměřenosti nebude možné postihnout“.

Jindřich Ginter, Právo

http://www.novinky.cz/finance/285253-o- ... korun.html
Uživatelský avatar
Admin
 
Příspěvky: 330
Registrován: čtv 23. dub 2009 8:33:09

Sdíle téma na sociálních sítích a zajisti si tak odpověď!

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on Digg Digg Share on MySpace MySpace Share on Delicious Delicious Share on Google+ Google+

Zpět na Finanční poradna, exekuce a dluhyKdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group • Český překlad – phpBB.cz
Theme created by StylerBB.net
cron