Realitní fórum

Realitní poradna pro prodej, pronájem a nakládání s nemovitostmi

logo

Jaké chyby děláme u cen prodávaných nemovitostí

Exekuční úřady,vymáhání dluhů, pohledávky, dražba majetku, exekuční řízení, náklady na exekuci, nařízení exekuce, pravomoci exekutorů.Hypotéky, stavební spoření, úvěry, nebankovní produkty, pojištění, odhady a posudky
Pravidla fóra
EXEKUCE DLUHY NEŘEŠÍ, JEN GENERUJE DALŠÍ!

Jaké chyby děláme u cen prodávaných nemovitostí

Příspěvekod Admin » pon 19. lis 2012 17:56:55

Praha - Odhadnout skutečnou hodnotu vlastní nemovitosti nedokáže více jak dvě třetiny klientů, kteří přijdou do realitní kanceláře. Navíc většina takovýchto lidí si stanoví vysloveně nepřiměřenou cenu, protože mají nereálně vysoké očekávání.
„Kvůli přemrštěné ceně se pak značně prodlužuje doba prodeje. A když už se nemovitost prodá, bývá utržená částka většinou o statisíce menší, než je její skutečná hodnota," konstatuje Jan Zachystal. Podle něj je tak nejčastěji na vině špatně nastavená počáteční cena.
Špatná cena prodlužuje prodej

Správné nastavení ceny nemovitosti je přitom podle expertů na prodej realit klíčové. Jestliže je nemovitost špatně oceněna, podstatně se prodlužuje doba jejího prodeje.
„Zatímco u správně oceněné nemovitosti bývá doba prodeje přes realitní kancelář zhruba do tří měsíců od zalistování, v případě špatně nastavené ceny a prodeje svépomocí se prodej může protáhnout i na roky," zdůrazňuje Zachystal.
Řada prodávajících, kterým se prodej nemovitosti neúměrně prodlužuje, poměrně často pak ztrácí trpělivost. Kvůli zklamání z vývoje situace a vlastním aktuálním finančním potřebám potom tito lidé svou nemovitost prodávají raději pod cenou. Což bývá zbytečné.

Základní chyby v oceňování nemovitostí
Mezi klasické chyby klientů při stanovování ceny vlastní nemovitosti je tak podle expertů především trojice faktorů.
Především to je situace, kdy lidé nehledí na cenu, ale na vlastní potřeby. Požadovaná částka nerespektuje reálnou tržní cenu nemovitosti a odvíjí se pouze od přání či finančních potřeb prodávajících. Nejčastější model chování klienta je pak podle Zachystala ten, že dotyčný má něco našetřeno a zbytek sumy, kterou potřebuje, chce získat prodejem stávající nemovitosti. A podle toho pak nastavuje prodejní cenu.

Druhou, často opakovanou chybou je, že klient se orientuje podle inzerce a srovnává vlastní byt či dům s jinými, které jsou podle něj obdobné. Cena, kterou potom ke své nemovitosti stanoví, vychází z inzerátů. Problémem tohoto postupu ovšem podle realitních makléřů je, že zdaleka ne vždy je zdánlivě stejná nemovitost srovnatelná.
Významný rozdíl v ceně totiž může dělat už i jen trochu jiná lokalita, horší dopravní dostupnost, reálné rozměry a parametry či technický stav nemovitosti. Pouhé srovnání tak pro správné stanovení v mnoha případech nestačí.
Prodávající pak často také chybují kvůli tomu, že se špatně orientují na realitním trhu.
„Lidé si neuvědomují, že realitní trh se v posledních několika letech razantně změnil. Velká část klientů stále ještě uvažuje v cenových relacích roku 2008, tedy před nástupem hospodářské krize, kdy na trhu panovala úplně jiná situace," konstatuje Zachystal.

Přitom jen za poslední čtyři roky se ceny nemovitostí propadly v průměru o 30 procent.
Nemovitost, standardně třeba panelákový byt, která měla ještě v roce 2008 hodnotu 3,5 milionu korun, se tak dnes běžně podle Zachystala prodává za 2,45 milionu korun.


http://reality.aktualne.centrum.cz/clan ... ?id=762967
Uživatelský avatar
Admin
 
Příspěvky: 330
Registrován: čtv 23. dub 2009 8:33:09

Sdíle téma na sociálních sítích a zajisti si tak odpověď!

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on Digg Digg Share on MySpace MySpace Share on Delicious Delicious Share on Google+ Google+

Zpět na Finanční poradna, exekuce a dluhyKdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group • Český překlad – phpBB.cz
Theme created by StylerBB.net
cron